Jak połączyć strategię SEO ze strategią PR

Jak połączyć strategię SEO ze strategią PR

Opublikowany

SEO i PR to segmenty marketingu internetowego, które się przenikają. Wielu specjalistów zdaje się tego nadal nie wykorzystywać. W tym artykule pokażę Ci, w jaki sposób łączyć strategię SEO ze strategią PR oraz jak rozumieć zależności pomiędzy tymi dwiema dziedzinami.

Jak postrzegać wzajemne przenikanie się SEO i PR-u?

Złe myślenie o tych dwóch dziedzinach można przedstawić prostym obrazkiem, który znajduje się poniżej:
seo-pr m.jpg
Od dłuższego czasu SEO i PR nie są już dwoma zupełnie rozbieżnymi dziedzinami komunikacji. Powinniśmy myśleć raczej tak:
seo-pr-2 m.jpg
Pewne działania SEO przenikają się z pewnymi działaniami PR-owymi i odwrotnie. Jeśli porównalibyśmy SEO i PR do rozmawiającym osób, to rozmowa ta mogłaby wyglądać mniej więcej tak:
SEO potrzebuje PR-u bardziej, ale SEO też jest przydatne dla PR-u, co pokazuje poniższy przykład:
seo-i-pr-kumple-01.png

SEO

Działania SEO to przede wszystkim:
SEO4 new.jpg
PR to przede wszystkim:
seo5 new.jpg
Jak widać na pierwszy rzut oka, dziedziny te przenikają się w jednym z obszarów:
SEOPR.png
Otóż to! Zarówno w SEO, jak i w PR, wykorzystuje się treść. W tym właśnie wymiarze PR może wspomóc działania SEO.

PR wspiera SEO

Analizując obrazki przedstawione wyżej, można zauważyć, że jednym z kanonów SEO są linki. To właśnie odnośniki prowadzące z innych stron do naszej strony są jednym z decydujących o wysokiej pozycji w wyszukiwarce czynników. Warto tu zaznaczyć, że w SEO coraz mniej liczy się ilość, a zaczyna przeważać jakość. Dlatego też PR ma tu kluczowe znaczenie. Istnieje kilka powodów, dla których treści publikowane przez specjalistów PR są atrakcyjne z punktu widzenia SEO.
 • Jakość serwisów: treści te publikowane są zazwyczaj na serwisach wysokiej jakości, często z długą historią w wyszukiwarce. Google ceni linki z takich miejsc.
 • Koszt: publikacja artykułu w celach pozyskania odnośnika to niekiedy wysokie koszty. Publikacja notki prasowej zazwyczaj nie kosztuje nic.
 • Naturalność: w SEO liczy się naturalność działań. Publikacja linku w notce prasowej wygląda naturalnie. Treści publikowane w celach SEO nie zawsze wyglądają w ten sposób.
Można zatem stwierdzić, że działania PR mogą mieć realny wpływ na wyniki osiągane w SEO.

Aby takie działania miały sens musi być spełnionych kilka warunków, które decydują o skuteczności takiej publikacji:
 • Treść nie może być kopiowana: informacje prasowe to format podatny na kopiowanie. Google nie lubi kopiowanej treści. Jeśli skopiujemy tę samą publikację prasową na 5 różnych serwisów, to moc takich linków będzie dużo mniejsza, aniżeli byśmy opublikowali 5 różnych informacji prasowych. Oczywiście wysiłek w tym przypadku jest znacznie większy, ale w większości przypadków bardzo się opłaca. Napisanie unikalnego tekstu to niska cena za link wysokiej jakości.
 • Linki w treściach: w wielu treściach publikowanych na zasadach notki prasowej nie ma linków wychodzących. Notka prasowa dotyczy produktu, ale ten produkt nie linkuje do strony firmy, która go sprzedaje. Aby taka notka miała jakikolwiek wpływ na działania SEO musi się w niej znaleźć link do strony objętej kampanią SEO.
 • Follow/Nofollow? Linki wychodzące mogą być oznaczone specjalnym atrybutem follow lub nofollow. Ten drugi oznacza, że takiego linku wyszukiwarka nie śledzi. I choć wiele testów wskazuje na to, że dodawanie takich linków ma sens, to warto zadbać, aby linki wychodzące z informacji prasowych takiego atrybutu nie posiadały.
 • Linki słowami kluczowymi: Jeśli w informacji prasowej pojawia się już link to najczęściej jest to nazwa strony internetowej lub nazwa produktu. W SEO ważny jest również anchor tekst czyli słowo kluczowe, które jest linkiem. Oczywiście linkowanie adresem strony ma sens – sprawia, że Google postrzega takie linki jako naturalne, ale warto zadbać, aby w co poniektórych publikacjach pojawił się link, który jest również słowem kluczowym.

SEO wspiera PR

Można odnieść wrażenie, że współpraca pomiędzy tymi dwiema dziedzinami jest jednostronna – PR daje, a SEO bierze i choć to PR moim zdaniem w większym stopniu wspiera działania SEO, to SEO również może przydać się PR-owi. Istnieją co najmniej dwa obszary, gdzie PR może zyskać dzięki odpowiednim działaniom SEO.
 1. Optymalizacja publikacji PR-owych

  Publikacje PR’owe zazwyczaj szybko giną w tłumie innych informacji. Działania SEO mogą sprawić, że staną się one dosłownie nieśmiertelne.

  Odpowiednia optymalizacja informacji PR’owej może sprawić, że pojawi się ona w wyszukiwarce na atrakcyjne słowo kluczowe – dzięki temu użytkownicy informację tę będą czytać bardzo długo. Nie będą musieli trafiać na nią tylko poprzez serwis, gdzie została opublikowana, ale też przez wyszukiwarkę.
 2. Zarządzanie reputacją w wyszukiwarce

  Informacje o praktycznie każdej marce można znaleźć w wyszukiwarce.
SEOPR1.png
Wyniki wyszukiwania dla hasła Prowly pokazują, że poza serwisami społecznościowymi na pierwszej stronie pojawiają się dwa blogi. Co w momencie, kiedy w takim miejscu pojawi się niepochlebna opinia na temat marki lub produktu? Na pomoc przychodzi SEO. Odpowiednia kampania SEO może sprawić, że na miejscu złych opinii, które mogą istnieć, pojawią się opinie wybrane i opublikowane przez nas.

Współpraca

Na podstawie tych kilku przykładów, widać, że obie dziedziny mogą współdziałać i przynosić korzyści dla obu stron. Aby to się jednak udało, potrzebna jest ścisła współpraca obu stron. Warto zatem tworząc strategię PR’ową spojrzeć w kierunku SEO i odwrotnie – tworząc strategię SEO spojrzeć w kierunku PR’u.
----------------------------------------
Jeśli chciałbyś zgłębić tajniki optymalizacji treści (i język angielski Ci nie straszny), pobierz naszego ebooka.

Udostępnij

Powiązane artykuły
YouTube bez tajemnic. 5 porad dla PR-owców

temu

Biorąc pod uwagę fakt, że YT jest drugą, największą wyszukiwarką na świecie, obecność marek w tym kanale – a co za tym idzie, także PR-owców – jest naturalną konsekwencją, wynikającą z popularności video jako formy komunikacji.
Cannes Lions 2017 – kreatywni wciąż chcą zmieniać świat

temu

Za nami 64. Międzynarodowy Festiwal Kreatywności - Cannes Lions. Kilkaset wykładów, tysiące delegatów i zgłoszonych prac. Niemal cała światowa branża kreatywna na ponad tydzień zjechała się na Lazurowe Wybrzeże, żeby podsumować miniony rok i zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądać przyszłość, którą współtworzy.
Zapomnij o AVE. Mierz PR na poważnie!

temu

We wrześniu brytyjski Chartered Institute of Public Relations ma opublikować nowe standardy pomiaru efektywności działań public relations. Chodzi o wyeliminowanie często stosowanego wskaźnika Advertising Value Equivalency (AVE). Co polscy specjaliści sądzą o tym pomyśle? Jaką alternatywę mają PR-owcy? Podpowiadamy w naszym najnowszym ebooku.
Zautomatyzowane relacje z mediami, czyli co może influencer marketing w PR

temu

O mediach społecznościowych napisano już praktycznie wszystko. Że korzystamy z nich bez przerwy kilka godzin dziennie, że chętniej śledzimy innych ludzi niż jakiekolwiek tradycyjne media czy marki, że stały się osobnym (od Internetu) źródłem informacji i że w grupie 18-24 są już zdecydowanie ważniejsze niż telewizja pod względem pozyskiwania newsów.

Ebook: Nowoczesne biuro prasowe. Trendy, dobre praktyki, zarządzanie zespołem

Biuro prasowe to podstawa działań public relations w sieci. Czego oczekują od niego dziennikarze? Poprosiliśmy kilku przedstawicieli mediów o ocenę 9 biur prasowych znanych marek: Vimeo, Coca-Coli, T-Mobile, Grupy Pracuj, WPP, MGM Resorts, Lenovo, Nike i Techland. Sprawdź, jak wypadły w ich oczach i co możesz zrobić Ty, by twój press room zawsze zbierał najwyższe noty!