YouTube bez tajemnic. 5 porad dla PR-owców

YouTube bez tajemnic. 5 porad dla PR-owców

Opublikowany

Biorąc pod uwagę fakt, że YT jest drugą, największą wyszukiwarką na świecie, obecność marek w tym kanale – a co za tym idzie, także PR-owców – jest naturalną konsekwencją, wynikającą z popularności video jako formy komunikacji.

Jako OFFON Agency w ostatnim czasie organizowaliśmy webinar dla osób, które chciałyby lub rozpoczęły już przygodę z własnym kanałem na YouTube. Biorąc pod uwagę fakt, że YT jest drugą, największą wyszukiwarką na świecie, obecność marek w tym kanale – a co za tym idzie, także PR-owców – jest naturalną konsekwencją, wynikającą z popularności video jako formy komunikacji. Znany amerykański raper śpiewał kiedyś, że ma „99 problems”. Na potrzeby tego artykułu wybrałam 5 tematów, o które najczęściej pytali uczestnicy webinaru.

1. Jak zwiększyć ilość subskrypcji, jeśli prowadzisz już kanał? 

To jedno z najczęściej zadawanych pytań i rodzących dużo wątpliwości. Wiele osób prowadzących własne kanały wstydzi się zwracać wprost do swojej publiczności z prośbą/przypomnieniem o subskrypcji. W naszej opinii, nie ma w tym nic złego! Warto to robić, ponieważ natura ludzka bywa zapominalska i leniwa, dlatego bezpośrednie i szczere komunikaty zachęcające do subskrybowania kanału są jak najbardziej ok. Powinniśmy także do każdego filmu dodać klikalne karty i ekrany końcowe, które umożliwiają szybką subskrypcję kanału.

Innym sposobem może być dodanie linku do subskrypcji pod filmem, w jego opisie. Opis może zawierać aż 2 tys. znaków. Wykorzystaj to miejsce, by nakreślić o czym jest twój odcinek, dodać linki do innych swoich kanałów social media lub opisać ogólnie o czym jest twój kanał. W ramach przypomnienia wrzuć, od czasu do czasu, informację o kanale w innych mediach społecznościowych, gdzie jesteś obecny.

Przede wszystkim twórz fajne, jakościowe treści jak najczęściej, a gdy już jesteśmy przy treściach, drugie najczęściej zadawane pytanie podczas naszego webinaru brzmiało:

2. Jak długie powinny być filmy?

Media społecznościowe za wszelką cenę próbują zatrzymać uwagę użytkowników jak najdłużej, bo wówczas zarabiają na reklamach. YouTube nie jest tutaj wyjątkiem. Algorytmy YT lubią dłuższe treści - odpowiedni przedział czasowy waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. To dobra wiadomość, zwłaszcza dla tych, którzy tworzą treści eksperckie. Te kilkanaście minut to odpowiedni czas dla tutoriali lub filmów instruktażowych.

3. Czy warto pokazywać się w filmach, czy nie?

To ciekawe pytanie zadała nam jedna z blogerek, która prowadzi bloga i kanał kulinarny. „You” w nazwie YouTube, zobowiązuje :) Ludzie uwielbiają charyzmatycznych prowadzących, do których przyzwyczajają się po pewnym czasie.

Trudno przyzwyczaić się do kogoś, kogo nie widzimy i nie mamy okazji poznać. Najbardziej popularni youtuberzy są na tyle charakterystyczni i wyraziści, że mają już wypracowany swój autorski styl, po którym od razu ich rozpoznajemy. Może to być muzyka, sposób montażu lub powiedzonko, np. „Siemanko, witam w mojej kuchni”. Od razu wiadomo, o jaki kanał chodzi i kto go prowadzi. Pokazujmy się więc przed kamerą i pracujmy nad własnym stylem. Kasa i sława przyjdą same :)

4. Jak poprawnie zoptymalizować film i jak dobierać tytuły do filmów? 

Jak pisałam wcześniej, YouTube jest drugą największą wyszukiwarką na świecie. Użytkownicy tego medium, zwłaszcza Ci młodsi, rozmawiają z YT jak z kumplem, więc zadają konkretne pytania np. jak poderwać dziewczynę, jak grać w Pokemon Go lub co na obiad. Dlatego tytuły naszych filmów powinny być jak najlepiej dopasowane do zapytań użytkowników.

Odpowiednia optymalizacja filmu jest jednym z najważniejszych elementów efektywnej obecności w serwisie YouTube! Pamiętaj aby dodać tytuł, opis oraz tagi (do dyspozycji masz aż 4 rodzaje tagów).

5. Czy należy odpowiadać na wszystkie komentarze? 

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: zawsze należy odpowiadać na komentarze i to z dwóch powodów. Po pierwsze, algorytmy YT lepiej promują treści, które budzą zaangażowanie. Po drugie, kanały wielu marek wyglądają jak cmentarzyska - zero odpowiedzi na komentarze, zero interakcji i ciągłe powielanie tych samych treści na YT, które były emitowane wcześniej w telewizji.

Jeżeli zależy Ci na rozwoju swojego kanału i nie chcesz szybko i bezboleśnie go pogrążyć, stosuj się do naszych porad lub subskrybuj nasz kanał OFFON Agency na YT :)

Udostępnij

Powiązane artykuły
Jak połączyć strategię SEO ze strategią PR

temu

SEO i PR to segmenty marketingu internetowego, które się przenikają. Wielu specjalistów zdaje się tego nadal nie wykorzystywać. W tym artykule pokażę Ci, w jaki sposób łączyć strategię SEO ze strategią PR oraz jak rozumieć zależności pomiędzy tymi dwiema dziedzinami.
Cannes Lions 2017 – kreatywni wciąż chcą zmieniać świat

temu

Za nami 64. Międzynarodowy Festiwal Kreatywności - Cannes Lions. Kilkaset wykładów, tysiące delegatów i zgłoszonych prac. Niemal cała światowa branża kreatywna na ponad tydzień zjechała się na Lazurowe Wybrzeże, żeby podsumować miniony rok i zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądać przyszłość, którą współtworzy.
Zapomnij o AVE. Mierz PR na poważnie!

temu

We wrześniu brytyjski Chartered Institute of Public Relations ma opublikować nowe standardy pomiaru efektywności działań public relations. Chodzi o wyeliminowanie często stosowanego wskaźnika Advertising Value Equivalency (AVE). Co polscy specjaliści sądzą o tym pomyśle? Jaką alternatywę mają PR-owcy? Podpowiadamy w naszym najnowszym ebooku.
Zautomatyzowane relacje z mediami, czyli co może influencer marketing w PR

temu

O mediach społecznościowych napisano już praktycznie wszystko. Że korzystamy z nich bez przerwy kilka godzin dziennie, że chętniej śledzimy innych ludzi niż jakiekolwiek tradycyjne media czy marki, że stały się osobnym (od Internetu) źródłem informacji i że w grupie 18-24 są już zdecydowanie ważniejsze niż telewizja pod względem pozyskiwania newsów.

Wiarygodność marki i jej przekazu w dobie fake newsów

Znane od zawsze pojęcie kłamstwa i manipulacji zyskało nową podmiotowość i odcisnęło piętno na postrzeganiu mediów i komunikacji. „Nagle” okazało się, że czasem kłamią i manipulują nie tylko politycy, ale również influencerzy i poważne media. Jak zachować wiarygodność, prowadząc komunikację własnej marki?